Yün Cami Halısında Renkler Ve Desenin Uyumu

Yün Cami Halısında Renkler Ve Desenin Uyumu

Camilerin mimarisiyle tam bir uyum içerisinde yer alması gerekli olan detaylardan bir tanesi elbetteki cami halıları olmaktadır. Camilerin iç mekanlarında kullanılan halıların, kaliteli olması, uzun ömürlü olması gerekir. Bunun yanında elbette ki ibadetlerini gerçekleştirmeye gelmiş olan kişiler üzerinde belirli mistik çağrışımları uyandırmasını da isteriz.

Caminin iç mimarisi itibariyle, güneşi aldığı açı itibariyle, ışıklandırması ve ses akustik teknik detaylarıyla, kişiler üzerinde huşu sağlaması temenni edilir. Bu bütünlüğe zarar verecek bir detay olmaması istenir. İşte bu noktada yün cami halısı tercihleri de sorgulanmalı özenle seçilmelidir. Çünkü halılarda yer alacak olan desenlerin uyumu, renklerin uyumu son derece önemlidir. Kişiler üzerindeki o mistik yapıyı gerektiği şekilde ön plana çıkaracaktır.

Tabii ki desen ve renk uyumu bazen sadelikle de sağlanabilir. Bazen bir caminin iç yapısına en uygun olarak görülen halı detayları tek renk olan, desenden azat edilmiş saflı cami halısı olabilir. Ancak bazen –özellikle de genişçe bir alanı taşıyan- camilerde mistik etkiyi daha güçlü şekilde yansıtmakta olduğuna inanılan göbekli halılar tercih edilir.

Her iki durumda da renklerin tercihinden desenlerin işlenmesine kadar her detay, camilerin iç tasarım detaylarının referans alınarak hazırlanması şart koşulan konulardan olmaktadır. Bu detayların merkez noktasına alındığı üretim modeli tercih edilmelidir. Uygun boyutlarda halılar seçilmeli, montajları uzmanlar tarafından sağlanmalıdır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

İşyerinde Banyo Olmalı

İşyerinde Banyo Olmalı

30 Dakikada Zinde ve Canlı Bir Cilde Kavuşun

30 Dakikada Zinde ve Canlı Bir Cilde Kavuşun

Konya’nın Gayrimenkul Markası: Enkay İnşaat

Konya’nın Gayrimenkul Markası: Enkay İnşaat

Silivri Evden Eve Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Silivri Evden Eve Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.