İzmir Lokması Nasıl Yapılır?

İzmir Lokması Nasıl Yapılır?

İzmir’in kendine özgü tatlarından birisi olan İzmir lokması; mevlit ve sünnet gibi özel günlerin vazgeçilmez yiyeceğidir. İzmir’de her köşe başında lokma almak için sıraya girmiş insanlara rastlamak mümkündür. İzmir’de her mevsim yenebilen İzmir lokması; İzmir’in paylaşımcı, huzurlu ve yardımsever yapısını en güzel yansıtan öğelerden birisidir. İzmir lokması; yapılması ve satılmasıyla günümüzde artık bir sektör haline gelmiştir. İzmir lokması sektöründe; lokma yapan yerler İzmir lokma üzerinden değerlendirilirler. Müşteriler, hem kaliteli hem de hesaplı hizmet sunan yerleri tercih etmektedirler. Ayaz Lokma; İzmir’de en kaliteli ve en hesaplı lokmaları müşterilerine hazırlayıp sunmaktadır.

İzmir Lokmasının Hamurunun Yapılışı

İzmir lokmasının hamuru için gereken malzemeler; un, ılık su, kuru maya, tuz ve toz şekerdir. Lokma hamuru hazırlanırken öncelikle maya, ılık su ve toz şeker derin bir kabın içerisine alınır. Bu malzemeler şeker eriyinceye kadar karıştırılır. Ardından un ilave edilir ve bir yandan da karışım yoğrulmaya başlanır. Yoğurma işlemi tamamlanınca hamur bir süre dinlendirilir. Bu sırada, geniş bir tavanını içerisine sıvı yağ konulur ve bir süre kızdırılır. Dinlenen hamurdan avuç içi büyüklüğünde bir parça kopartılır. Parçanın ortasına bir delik açılarak tavaya kızartılmak üzere bırakılır. Hamurun önü ve arkası iyice kızartılır. Kızartma işlemi tamamlanınca, hamur tavadan alınır ve fazla yağı süzülür. İzmir lokmacı, hamurda kullanılan malzemelerin kalitesi oranında değişmektedir.

İzmir Lokmasının Şerbetinin Hazırlanışı

İzmir lokmasının şerbeti için gereken malzemeler; sırasıyla toz şeker, su ve limon damlasıdır. Geniş bir tencere içerisine su ve toz şeker konularak şerbet hazırlanmaya başlanır. Toz şeker eriyene kadar şerbetin karıştırılması gerekmektedir. Şerbetin üzeri göz göz olana kadar karıştırılmaya ve kaynatmaya devam edilir. Bu aşamada şerbete, limon suyu da eklenir. Şerbetin iyice koyulaşana kadar kaynatılır ve sonunda ocaktan alınır. Şerbet ılık, hamur ise sıcak olmalıdır. İyi bir İzmir lokması yemek isteyenlerin kaliteli malzeme kullanan yerleri tercih etmesi gereklidir. Böyle yerlerde İzmir lokma fiyatı biraz yüksek olsa da verilen hizmet kalitelidir.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

İşyerinde Banyo Olmalı

İşyerinde Banyo Olmalı

30 Dakikada Zinde ve Canlı Bir Cilde Kavuşun

30 Dakikada Zinde ve Canlı Bir Cilde Kavuşun

Konya’nın Gayrimenkul Markası: Enkay İnşaat

Konya’nın Gayrimenkul Markası: Enkay İnşaat

Silivri Evden Eve Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Silivri Evden Eve Taşımacılık Nasıl Yapılır?

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.