Düdüklü Tencere Güvenliği

Düdüklü Tencere Güvenliği

Çevrenizden düdüklü tencere ile ilgili pek çok korkulu patlama öyküsü duyduğunuz dönemler olmuştur. Düdüklü tencerelerin güvenliği konusunda en önemli ekipman tencerelerde yer alan güvenlik sübabıdır. Yanlış kullanım veya tencereyi ateşte unutma gibi durumlarda tencere basıncının tehlikeli basınç seviyelerinin üzerine çıkması güvenlik sübabının devreye girmesine ve basıncın düşürülmesine yardımcı olmaktadır.

Düdüklü tencere kullanımında ekstra güvenlik önlemlerine neden ihtiyaç duyduğumuzu anlamak için öncelikle bu tür bir tencerenin çalışma prensibinin anlaşılması gerekir. Düdüklü tencere ısı kaynağının etkisiyle tencerenin içindeki buhar basıncı yükselerek, yemeğin sıvı kısmını kaynama noktasına taşır.

Tencere tamamen kapalı olduğundan buhar dışarı çıkamaz ve tencere iç sıcaklığı 125/130 derecelere kadar yükseldiğinde su kaynama derecesine ulaşır ve buharlaşma başlar. Tam bu noktadan itibaren sıvıdan gaz haline geçerek genişleyen su buharı tencere içerisinde basıncın artmasına neden olur. Bu iç sıcaklık ve basınç yiyeceklerin hızlı yumuşamasına, pişmesine yardımcı olmaktadır.

Düdüklü Tencere Adını Nereden Alır?

Düdüklü tencereler patlama ihtimaline karşı basınca, dolayısıyla pişme derecesine göre ayarlanabilen bir güvenlik sübabına sahiptir. Bu sübap tencere içi basınç arttığında düdüğün hava kaçırarak tencerenin patlamasına engel olurken ses çıkararak sesli uyarı vermektedir. Düdüklü tencere adı buradan gelmektedir. Yaklaşık 300 sene önce İrlandalı bir Fizikçi tarafından icat edilmiştir.

Düdüklü tencerede kullanılan prensiplerden yola çıkılarak farklı aletler geliştirilmiştir. 180 santigrad derece buhar vererek dezenfektasyon sağlayan buharlı dezenfektasyon jeneratörlerinin de çalışma mantığı benzerdir.

Düdüklü Tencere Seçimi

Düdüklü tencere satın almadan önce dikkat edilmesi gereken bazı önemli uyarılar bulunmaktadır. Tencerenin metal kalınlığı, güvenlik sübabının gelişmiş teknolojilere uygunluğuna dikkat edilmesi gerekmektedir. Düdüklü tencere basınçlı bir kaptır ve yasa gereği 0.5 bar basınç üzerindeki basınçlı kapların 97/23/AT basınçlı ekipmanlar yönetmeliğine uygun https://www.adlbelge.com/ce-belgesi-nedir-nasil-alinir kaynağında anlatıldığı üzere CE işaretine sahip olmaları gerekmektedir.

Düdüklü tencere sadece alırken değil kullanılırken mutfakta dikkat edilmesi gereken kurallar vardır. Örneğin düdüklü tencere ile pişirme yapılırken asla ağzına kadar doldurulmamalıdır. Bu türden basınçlı kapları kullanmadan önce üretici beyanlarını (kullanım kılavuzlarının) okunması güvenli olmaktadır.

Tencerenin altı yakıldığında kapağını kapattıktan sonra düdüğün dik konuma getirilmesi gerekir. Normal şartlar altında düdüklü tencere kademe 1’de; 0,5 bar, kademe 2’de 0,6 bar, kademe 3’te ise 0,7 bar basınçla pişirme gerçekleştirir. Oluşan fazla basınç güvenlik ventilinden dışarı atılır yani düdük kısmındaki boşluktan dışarı atılmaktadır.

Dolayısıyla düdüklü tencere satın alma tercihinizi güvenilir markalardan yana ve güvenli teknoloji barındıran tencereler tarafında değerlendirmek en güvenli seçim olacaktır.

sponsor reklam

Benzer Yazılar

Iqos Elektronik Sigara Satın Al

Iqos Elektronik Sigara Satın Al

Kat Silmesi Nedir?

Kat Silmesi Nedir?

Uygun Fiyatlı Mutfak Ekipmanları

Uygun Fiyatlı Mutfak Ekipmanları

Cephe Kaplama’ Da Kompozit Memnuniyeti

Cephe Kaplama’ Da Kompozit Memnuniyeti

Yorum Yok

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.